Walne Zgromadzenie
WALNE ZGROMADZENIE
wyciąg ze Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich w Lublinie
§35
- Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni.
- Członek spółdzielni może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu osobiście albo przez pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka.
2a. Do pełnomocnika i pełnomocnictwa stosujemy przepisy Kodeksu cywilnego.
2b. Członek spółdzielni może uczestniczyć osobiście na walnym zgromadzeniu i zastępować nie więcej niż jednego członka.
2c. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia.
2d. Pełnomocnik jest zobowiązany do przekazania obsłudze Walnego Zgromadzenia przy podpisaniu listy obecności oryginału pełnomocnictwa.
2e. Treść pełnomocnictw jest sprawdzana przez obsługę prawną walnego zgromadzenia, która decyduje o dopuszczeniu pełnomocnika do udziału.
2f. Lista pełnomocnictw podlega odczytaniu po rozpoczęciu walnego zgromadzenia i w trakcie obrad po dojściu nowych pełnomocników.
2g. Odczytanie listy pełnomocnictw polega na odczytaniu imienia i nazwiska mocodawcy, jego adresu w zasobach spółdzielni oraz imienia i nazwiska pełnomocnika.
- Każdy członek ma jeden głos bez względu na ilość posiadanych udziałów.
Do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy :
- uchwalanie kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społecznej i kulturalnej,
- rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków Spółdzielni, Rady Nadzorczej lub Zarządu w tych sprawach i udzielanie absolutorium członkom Zarządu,
- rozpatrywanie wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności Spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie,
- podejmowanie uchwał w sprawie podziału nadwyżki bilansowej lub sposobu pokrycia strat,
- podejmowanie uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej,
- podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału Spółdzielni oraz likwidacji Spółdzielni,
- oznaczenie najwyższej sumy zobowiązań jaką Spółdzielnia może zaciągnąć,
- rozpatrywanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał Rady Nadzorczej podjętych w pierwszej instancji,
- uchwalanie zmian statutu,
- podejmowanie uchwał w sprawie przystępowania do innych organizacji gospodarczych oraz występowania z nich,
- wybór i odwołanie członków Rady Nadzorczej,
- uchwalanie regulaminów obrad Walnego Zgromadzenia i Rady Nadzorczej,
- podejmowanie uchwał w sprawie przystąpienia lub wystąpienia Spółdzielni ze związku oraz upoważnienie Zarządu do podejmowania działań w tym zakresie,
- wybór delegatów na zjazd związku, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona.
§36
- Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd przynajmniej raz w roku w terminie 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego tj. do dnia 30 czerwca.
- Walne Zgromadzenie może być zwołane przez Zarząd z ważnych powodów w każdym czasie.
- Zarząd zwołuje Walne Zgromadzenie także na żądanie:
- Rady Nadzorczej,
- przynajmniej 1/10 członków Spółdzielni.
- Żądanie zwołania Walnego Zgromadzenia powinno być złożone na piśmie z podaniem celu jego zwołania.
- W przypadkach wskazanych w ust. 3 Walne Zgromadzenie zwołuje się w takim terminie, aby mogło odbyć się w ciągu czterech tygodni od dnia wniesienia żądania.
Jeżeli to nie nastąpi zwołuje je Rada Nadzorcza, Związek Rewizyjny, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona lub Krajowa Rada Spółdzielcza, na koszt Spółdzielni.
- O czasie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia zawiadamia się na piśmie co najmniej 21 dni przed terminem posiedzenia Walnego Zgromadzenia :
1) – wszystkich członków,
2) – Związek Rewizyjny, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona,
- – Krajową Radę Spółdzielczą.
- Zawiadomienie powinno zawierać czas, miejsce, porządek obrad oraz informacje o miejscu wyłożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad oraz informację o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami.
- Zawiadomienia doręcza się wszystkim członkom Spółdzielni poprzez komisyjne ich dostarczenie do skrzynek pocztowych zlokalizowanych w budynkach Spółdzielni oraz przez wywieszenie na każdej klatce schodowej.
Dostarczone w ten sposób zawiadomienie uważa się za skutecznie doręczone, chyba że członek Spółdzielni podał pisemnie inny adres do korespondencji.
8a. W przypadku wskazania przez osobę posiadającą tytuł prawny do lokalu innego adresu do korespondencji niż położenie lokalu, Spółdzielnia będzie naliczać dodatkową opłatę ryczałtową za doręczanie korespondencji na wskazany adres. Szczegółowe kwestie związane z ustaleniem wysokości opłaty określa uchwała Rady Nadzorczej.
Opłata określona w § 36 ust.8a Statutu nie ma zastosowania, o ile osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu wyrazi pisemną zgodę na dostarczanie korespondencji na adres do doręczeń elektronicznych.
- Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia mają prawo zgłaszać: Zarząd, Rada Nadzorcza i członkowie. Projekty uchwał w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane, na co najmniej 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.
- Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, o których mowa w ust. 9, w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia Walnego Zgromadzenia.
Projekt uchwały zgłaszanej przez członków Spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków.
- Członek ma prawo do zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem Walnego Zgromadzenia.
- Zarząd jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie Walnego Zgromadzenia projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków Spółdzielni.
- Uzupełniony porządek obrad Walnego Zgromadzenia Zarząd wywiesza w siedzibie Spółdzielni oraz na klatkach schodowych budynków, w których prawa do lokali posiadają członkowie Spółdzielni.
§37
- Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości w trybie 36 ust. 7 i 8 statutu.
Zasada ta nie dotyczy uchwały o odwołaniu członka Zarządu w związku z nie udzieleniem mu absolutorium.
- Walne Zgromadzenie może rozpatrzenie poszczególnych spraw z porządku obrad odroczyć do następnego Walnego Zgromadzenia, a także zmienić kolejność rozpatrywanych spraw objętych porządkiem obrad.
- Walne Zgromadzenie jest ważne bez względu na liczbę obecnych na nim członków Spółdzielni. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów, chyba że ustawa lub statut stanowią inaczej.
- Dla podejmowania uchwał w sprawach :
- uchwalenia i zmiany statutu,
- połączenia Spółdzielni,
- odwołania członka Rady Nadzorczej,
- odwołania członka Zarządu w przypadku nie udzielenia absolutorium,
- zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej,
– wymagana jest większość 2/3 głosów.
- Do podejmowania uchwał w sprawie likwidacji Spółdzielni wymagana jest większość 3/4 głosów.
- W sprawach likwidacji Spółdzielni, przeznaczenia majątku pozostałego po zaspokojeniu zobowiązań likwidowanej Spółdzielni, zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej do podjęcia uchwały konieczne jest, aby w posiedzeniu Walnego Zgromadzenia, na którym uchwała była poddana pod głosowanie, uczestniczyło co najmniej 15 % ogólnej liczby uprawnionych do głosowania.
- Głosowanie na Walnym Zgromadzeniu odbywa się jawnie z wyjątkiem wyborów do organów Spółdzielni, odwołania członka Rady Nadzorczej lub Członka Zarządu oraz głosowania nad udzieleniem absolutorium członkom Zarządu. Na żądanie 1/5 liczby członków obecnych na Walnym Zgromadzeniu zarządza się głosowanie tajne również w innych sprawach objętych porządkiem obrad.
- Paragraf 37 ustęp 5 nie ma zastosowania do uchwał Walnego Zgromadzenia w sprawie wyrażenia zgody na zbycie odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu lub prawie własności gruntu oraz do uchwał Walnego Zgromadzenia w sprawie wyrażenia zgody na zbycie lokalu stanowiącego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które to lokale uprzednio zostały przejęte na własność lub nabyte za zgodą Rady Nadzorczej przez Spółdzielnię Mieszkaniową jako wierzyciela egzekwującego w ramach prowadzonej egzekucji z nieruchomości.
§38
- Uchwały Walnego Zgromadzenia obowiązują wszystkich członków Spółdzielni oraz wszystkie jej organy.
- Uchwała sprzeczna z ustawą jest nieważna.
- Uchwała sprzeczna z postanowieniami statutu bądź dobrymi obyczajami lub godząca w interesy Spółdzielni lub albo mająca na celu pokrzywdzenia jej członka może być zaskarżona do Sądu.
- Każdy członek Spółdzielni lub Zarząd może wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały.
- Jeżeli Zarząd wytacza powództwo, Spółdzielnię reprezentuje pełnomocnik ustanowiony przez Radę Nadzorczą. W przypadku nie ustanowienia pełnomocnika sąd właściwy do rozpoznania sprawy ustanawia kuratora dla Spółdzielni.
- Powództwo o uchylenie uchwały Walnego Zgromadzenia powinno być wniesione w ciągu sześciu tygodni od dnia odbycia Walnego Zgromadzenia, jeżeli zaś powództwo wnosi członek nieobecny na Walnym Zgromadzeniu na skutek jego wadliwego zwołania – w ciągu sześciu tygodni od dnia powzięcia wiadomości przez tego członka o uchwale, nie później jednak niż przed upływem roku od dnia odbycia Walnego Zgromadzenia .
- Jeżeli ustawa lub Statut wymagają zawiadomienia członka o uchwale, termin sześciotygodniowy wskazany w ust. 6 biegnie od dnia tego zawiadomienia dokonanego w sposób wskazany w Statucie.
- Orzeczenie sądu ustalające nieistnienie albo nieważność uchwały Walnego Zgromadzenia bądź uchylające uchwałę ma moc prawną względem wszystkich członków Spółdzielni oraz wszystkich jej organów.
§39
- Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny członek Rady Nadzorczej.
- Walne Zgromadzenie wybiera Prezydium w składzie : przewodniczący, z-ca przewodniczącego i sekretarz.
Członkowie Zarządu nie mogą wchodzić w skład Prezydium Walnego Zgromadzenia.
§40
- Walne Zgromadzenie może podjąć uchwałę o przerwaniu obrad bez wyczerpania porządku obrad. Uchwała ta powinna określać termin Walnego Zgromadzenia kontynuującego obrady.
§41
Szczegółowy tryb zwoływania Walnego Zgromadzenia, obradowania i podejmowania uchwał określa Regulamin obrad uchwalony przez Walne Zgromadzenie. Regulamin określa również, tryb postępowania w przypadku gdy zachowanie członka uczestniczącego w Zebraniu uniemożliwia prowadzenie obrad.
§42
- Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący i Sekretarz.
- Protokoły są jawne dla członków Spółdzielni, przedstawicieli Związku Rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona oraz dla Krajowej Rady Spółdzielczej.
- Protokoły przechowuje Zarząd Spółdzielni co najmniej 10 lat.